Mads Heller skriver historie i World Series

Smørumspilleren vinder åbningsturneringen foran 270 professionelle spillere (36 amatører), hvoraf flere er rutinerede spillere og tourvindere

NEXT Golf Tour World Series er blevet skudt i gang med et af de mest bemærkelsesværdige resultater i tourens historie. Den 19-årige danske amatør Mads Heller leverede en opsigtsvækkende præstation og vandt åbningsturneringen i det nye playoff-format, NEXT World Series.

I et felt på hele 272 spillere – herunder rutinerede professionelle og etablerede tourvindere – gik Heller hele vejen og blev den første amatør nogensinde til at vinde en turnering på NEXT Golf Tour. Mads Heller var én af 36 amatører i feltet og kom med meritter, der antydede et stort potentiale. Men de færreste havde forudset det, der skulle følge.

Som nummer 387 på World Amateur Golf Ranking, og medlem af det danske hold, der tidligere på sommeren vandt sølv ved EM for hold, havde Heller allerede vist lidt af sit niveau. Alligevel blev denne uge et nyt og markant gennembrud – ikke blot for Heller, men også for touren.

Da han spillede sine to turneringsrunder lige efter hinanden, kendte Heller præcis opgaven, da han gik på første tee. Svenske Ola Johansson havde allerede sat klubhusets føring med imponerende 15 slag under par, og det stod klart, at der skulle noget særligt til for at løfte trofæet.

Svaret lod ikke vente på sig

Heller åbnede turneringen med en forrygende runde i ni under par, 63 slag. Starten var ellers alt andet end ideel – en bogey på første hul kunne have slået mange ud af kurs – men den unge dansker udviste en modenhed langt ud over sin alder.

På de resterende 17 huller noterede han sig hele 10 birdies, og spillede sig resolut ind i topstriden. Runden placerede ham øjeblikkeligt i rampelyset, og gav ham et ideelt udgangspunkt for anden runde. Samtidig udfoldede en anden hovedhistorie sig.

Finlands Lauri Ruuska, 31-årig tourveteran med erfaring fra både HotelPlanner Tour og DP World Tour, var også i gang med sin anden runde. Ruuska havde åbnet med en fremragende runde i 10 under par, 62 slag, og jagtede sin første sejr på NEXT Golf Tour – samtidig med et forsøg på at forlænge Finlands stærke sæsonstart.

Tro mod sit ry som en af feltets længstslående spillere gik Ruuska offensivt til værks. Han nåede fem under par efter sine første 11 huller i anden runde og var på et tidspunkt i delt føring sammen med Johansson og Heller. Momentum syntes at være på finnens side, men afslutningen blev afgørende. Ruuska spillede de sidste syv huller i par, fandt ikke den ekstra birdie, der kunne skille ham ud fra feltet, og sluttede i delt andenplads.

Fokus på målet

Heller bevarede derimod roen, mens presset tog til. Med fuldt overblik over både målet og kvaliteten hos forfølgerne leverede den unge dansker, da det gjaldt. Tre slag under par på bag-ni var nok til at passere Johanssons score og sikre en historisk sejr.

Triumfen er Hellers første på NEXT Golf Tour og forbedrer hans hidtidige bedste resultat, en delt tredjeplads i fjerde turnering i sæson 2. Endnu vigtigere markerer sejren første gang, en amatør vinder på touren – et historisk øjeblik, der understreger NEXT Golf Tours rolle som en platform, hvor nye talenter kan måle sig direkte med etablerede professionelle. Selv om det er Hellers første sejr på NEXT Golf Tour, er det ikke første gang, han har haft succes blandt professionelle.

I fjor vandt han Smørum Open 2024 på ECCO Tour, den tredjebedste professionelle række, på sin hjemmebane i Danmark. I november i år fulgte han op med sin første internationale amatørsejr, da han vandt Torneo Internacional Copa Juan Carlos Tailhade i Argentina og dermed cementerede sin status som et af Danmarks mest spændende unge golfnavne.

Amatørens præmie

Som amatør er Heller forhindret i at modtage førstepræmien på 30.000 amerikanske dollars. I stedet modtager han 1.000 dollars, som er det maksimale beløb, amatører må tjene i professionelle turneringer. Resten af præmiesummen går til et nyt initiativ, der lanceres i januar, og som har til formål at føre midlerne tilbage til NEXT-spillere, der jagter drømmen om golfens største scener.

Mads Heller har haft en forrygende sæson og senest har han, som stadig er amatør, skrevet historie ved at slå flere etablerede professionelle spillere, nogle af dem sågar vindere på DP World Tour. (FOTO: JESPER VINZENTS)

 

 

 

Rejsen er krævende, dyr og ofte underfinansieret, og NEXT Golf Tour er skabt for at give flere spillere flere muligheder – et princip, som initiativet viderefører. Andre steder i feltet (se leaderboard) sluttede Kinas Mohan Du som bedste kvindelige spiller i Stage 1 af NEXT World Series. Du kom direkte fra LPGA Q-Series, hvor hun i sidste uge sikrede sig et LPGA Tour-kort, og hendes præstation var endnu et højdepunkt i en turnering rig på historier.

Med Stage 1 afsluttet går NEXT Golf Tour nu på julepause. World Series genoptages med Stage 2 den 8. januar, hvor spillerne igen kæmper om point, præmier og momentum frem mod den første NEXT Golf Tour Championship i februar. Her vil de 100 bedst placerede spillere på Order of Merit dyste om sæson 4-titlen. Sæsonens bedste mandlige spiller modtager invitationer til én DP World Tour-turnering og seks HotelPlanner Tour-turneringer i 2026, mens nummer to inviteres til LIV Golf Promotions-eventet.

Den bedste kvindelige spiller i sæson 4 får invitation til tre på hinanden følgende Epson Tour-turneringer i 2026. Hvis åbningsturneringen er nogen indikation, kan denne sæson blive husket som året, hvor nye stjerner for alvor trådte frem – anført af en frygtløs 19-årig amatør fra Smørum, der beviste, at han hører hjemme blandt spillets kommende elite.

 

LEADERBOARD